
Tudáskovács 2. – Lógyógyászati betekintés
tematikus továbbképzés állatorvosoknak és állatorvosi asszisztenseknek
2022. szeptember 24. szombat
1184 Budapest Lenkei utca 5. és ONLINE is
A rendezvény MÁOK által megállapított továbbképzési pontértéke:
állatorvosoknak 43 pont
Az Állatorvosi Asszisztensi Névjegyzékben lévő állatorvosi asszisztenseknek:
40 pont
A rendezvény regisztrációs száma: 78/TK/2022/MÁOK a tényleges megjelenés esetén
78/TK-Web/2022/MÁOK az online résztvevőknél
PROGRAM
08:30-tól Regisztráció
08:55-09:00 BEVEZETŐ – KÖSZÖNTŐ
09:00-09:40 Beszámoló az új – állami vizsgával záródóhaszonálatokkal és lovakkal – bővített állatorvosi képzésünkről
2021-ben még csak beharangoztuk, ma pedig már túl vagyunk az első végzős csoporton, és ismerjük az állami szakképesítő vizsgák új világát is. Rövid összefoglalónkkal ezt a témát mutatjuk be, mely magyarázatot ad, a Betekintés a lógyógyászatba tematikus továbbképzésünk témaválasztására is.
Csasznek Imréné, intézményvezető – MURMUCZOK OKTATÁSI CENTRUM
40 perc
09:40-10:40 Hitek és tévhitek a ló manuálterápia kapcsán
Nemcsak külföldön, hanem már hazánkban is egyre több lovas veszi igénybe lovai számára a kiegészítő terápiák csoportjába tartozó manuálterápia különböző módszereit, technikáit a jobb teljesítmény, valamint a hosszútávú egészségmegőrzés céljából, illetve a különböző sérüléseket követő rehabilitációs folyamat részeként.
Azonban számos esetben téves információk birtokában vannak a lovasok ezekkel a módszerekkel kapcsolatban, amelyek téves elvárásokhoz, valamint különbözőproblémák/elváltozások szakmailag nem megfelelő ellátásához, nem is olyan ritkán pedig különböző anatómiai struktúrák károsodásához vezet.
Előadásom célja a manuálterápia tisztázása, a különböző módszerek felsorolása és az általam alkalmazott osteoterápia rövid bemutatása (rövid történet, hatásmechanizmus, indikációk, kontraindikációk). Ezt követően pedig a főbb tévhiteket kimozdult csípő, elcsúszott csigolya,és ezek helyretétele) mutatnám be és cáfolnám meg.
Végül pedig a helytelenül végrehajtott manipulációs technikák következményeiről (túlterhelés, gyulladásos reakciók, lágyszöveti sérülések, rejtett traumák, törések, stb.) ejtenék pár szót.
dr. Tornyi Katalin, Ló-egészségügyi szakállatorvos
60 perc
10:40-10:50 SZÜNET
10:50-11:50 A Hagyományos Kínai Orvoslás (HKO) helye és szerepe a XXI. századi lógyógyászatban (akupunktúra, gyógynövény-terápia, takarmányozás- terápia)
A HKO több ezer éves múlttal rendelkező komplex egészségügyi rendszer, melynek több alappillére is van. Alapjaiban (szemléletmód, vizsgálati módszerek, kórképek elnevezése, kezelési tervek és eszközök, stb.) különbözik a nyugati orvoslástól, azonban mind a két rendszernek a célja ugyanaz: megelőzés, ha pedig már kialakult a betegség, annak az okának a felderítése, megszüntetése, a tünetek orvoslása és az egészség helyreállítása. A célhoz vezető út azonban a két rendszer esetében teljesen különböző.
A nyugati országokban a hosszú múlt ellenére a HKO módszerei az alternatív terápiás módszerek csoportjába tartozik. Itt érdemes a WHO és az MTA állásfoglalását röviden áttekintenünk.
Ezt követően pedig szeretném az akupunktúrát, a HKO gyógynövény-terápiát, valamint a HKO takarmányozás-terápiát (hatásmechanizmus, indikációk, kontraindikációk) bemutatni, illetve rávilágítani a szerepükre (lehetőségek, határok) a XXI. századi lógyógyászatban.
dr Tornyi Katalin Ló-egészségügyi szakállatorvos
60 perc
11:50-12:30 EBÉDSZÜNET
12:30-13:30 Természetes hatóanyagú gyógyhatású készítmények a lógyógyászatban – Esetbemutatások
Azon termékek bemutatása, melyek a hagyományos nyugati gyógyászat mellé természetes segítséget nyújtanak. Ezek a termékek 5 fő problémára fókuszálnak: pataápolás, bőr-, szőrzet ápolás, ízületek, szalagok és inak ápolása, természetes riasztószerek, táplálékkiegészítők.
MVDr. Jirí Pantucek – TOPVET Csehország
60 perc
13:30-14:30 Rutin fogászati ellátás és fogmegtartó kezelések a Pannon Lógyógyászat Klinikáján
Dr. Hevesi Tibor Ákos Ph.D, dr. habil, címzetes egyetemi tanár, Lóegészségügyi szakállatorvos – Pannon Lógyógyászati és Rehabilitációs Szolgálat
60 perc
14:30-14:40 SZÜNET
14:40-15:40 Rehabilitációs kezelések és eredményeik aquatrainer segítségével
Dr. Hevesi Tibor Ákos Ph.D, dr. habil, címzetes egyetemi tanár, Lóegészségügyi szakállatorvos – Pannon Lógyógyászati és Rehabilitációs Szolgálat
60 perc
15:40-16:40 “Így gyógyítunk lovakat” – Bepillantás a Pannon Lógyógyászati klinika mindennapjaiba
Dr. Ütő Dániel Sándor Lóegészségügyi szakállatorvos – Pannon Lógyógyászati és Rehabilitációs Szolgálat
60 perc
16:40 Kerekasztal beszélgetés – asztal nélkül – zárszó

